Jak wstrzymać spłacanie rat frankowych?

zabazpieczenie

W dzisiejszym artykule powiemy kilka słów na temat jak wstrzymać spłacanie rat frankowych. Czyli innymi słowy czym jest słynne zabezpieczenie w procesie frankowym. Dodatkowo dowiecie się Państwo jak szybko można wstrzymać spłacanie rat frankowych pomimo tego, że proces może trwać kilka lat. Wskażemy również czy sąd może nie zawiesić nam takich rat i czy opłaca się powalczyć o to wstrzymanie spłaty rat.

Spis treści:

Jak wstrzymać spłacanie rat frankowych?

Jeżeli spłacają Państwo kredyt zaciągnięty we frankach i chcą się pozbyć obowiązku comiesięcznego spłacania rat, powinni Państwo skorzystać z fachowej pomocy prawnej. Decydując się na unieważnienie kredytu frankowego adwokat bądź radca prawny prowadzący sprawę powinien wskazać, że złożenie wniosku o zawieszenie rat jest korzystne, zwłaszcza jeżeli wysokość spłaconych rat kapitałowo-odsetkowych przewyższa wysokość zaciągniętego kredytu (kwoty wskazanej w umowie kredytowej).

Wniosek o zawieszenie spłacania rat najczęściej składa się już w pozwie. Oczywiście, jeżeli z jakichś powodów nie został on złożony w pozwie można taki wniosek złożyć na dalszym etapie postępowania. Taki wniosek nic nie kosztuje. Jest to obowiązkowy element dobrze poprowadzonego postępowania o unieważnienie umowy kredytowej zaciągniętej we franku szwajcarskim.

Jak szybko możesz uzyskać decyzję sądu o wstrzymaniu rat?

Sąd ma obowiązek niezwłocznie rozpoznać wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu. Najczęściej odbywa się to w przeciągu 1-3 miesięcy od złożenia pozwu. Jest to wniosek, który sąd powinien rozpoznać w pierwszej kolejności i zdecydować czy faktycznie zawieszenie spłaty rat jest właściwe w tym postępowaniu.

Czy sąd może nam nie zawiesić spłaty rat?

Tak, sąd może nie zawiesić spłaty rat i w tym zakresie wyda stosowne postanowienie. Ale uwaga! Warto podkreślić, że takie postanowienie można zaskarżyć. Adwokat czy radca prawny prowadzący sprawę ma wręcz taki obowiązek. Do tej pory sądy były podzielone w zakresie udzielania zabezpieczenia. Decydowały się na nie przede wszystkim gdy „kapitał” został spłacony przez kredytobiorców.

Czerwcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE buduje dodatkowe argumenty pełnomocników wnioskujących o zawieszenie rat. Warto dodać, że jest to bardzo korzystne rozstrzygnięcie dla frankowiczów. Trybunał wskazał w nim, że sądy nie mogą odmawiać zawieszenia płatności rat po złożeniu pozwu – czy to z uwagi na dobrą kondycję banku, czy też na konieczność rozliczenia się jeszcze klienta z kapitału, jeśli takie zabezpieczenie jest konieczne dla skuteczności przyszłego orzeczenia.

Inaczej mówiąc, TSUE nakazał udzielać zabezpieczenia (zawieszać spłatę rat) nawet w sytuacjach, w których klient jeszcze nie spłacił całości kapitału, który od banku uzyskał.

Czy warto wstrzymać spłacanie rat frankowych?

Niewątpliwie warto wstrzymać spłacanie rat. Procesy frankowe trwają coraz dłużej i w interesie frankowiczów jest to, aby zdjąć z nich ten obowiązek. Zwłaszcza, że spłata rat w bardzo wielu przypadkach mija się z celem, bowiem najczęściej to bank (po zakończeniu postępowania) będzie dłużny frankowiczowi pieniądze.

Zawieszenie spłaty rat frankowych – skorzystaj z konsultacji:

%d