Odfrankowienie kredytu frankowego?

odfrankowienie

Zastanawiasz się na czym polega odfrankowienie kredytu frankowego? Jaka jest różnica między unieważnieniem kredytu frankowego a tzw. odfrankowieniem?

W poprzednim wpisie na blogu opisaliśmy, czym jest unieważnienie kredytu frankowego.

Unieważnienie kredytu frankowego – wady i zalety.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest odfrankowienie kredytu frankowego oraz wskażemy, jakie są zasady wyliczenia kwoty, której możesz żądać od banku. Ponadto odpowiemy na pytanie: jak dochodzić odfrankowienia kredytu.

Czym jest odfrankowienie kredytu frankowego?

Umowy kredytów walutowych zawierają wady prawne powodujące ustalenie ich nieważności albo utrzymanie ich w mocy, po usunięciu nieuczciwych postanowień.

Odfrankowienie oznacza, że umowa, którą zawarłeś z bankiem jest co do zasady ważna. Umowa zawarta z bankiem może być jednak wadliwa w zakresie niektórych niedozwolonych postanowień. Są to zapisy dotyczące kursów przeliczeniowych. Odfrankowienie umowy polega na usunięciu tych postanowień z umowy. Umowa kredytowa będzie wykonywana tak, jak gdyby tych postanowień nigdy w umowie nie było. W przypadku odfrankowienia kredytów indeksowanych konieczne jest podważenie klauzul indeksacyjnych.

Jak policzyć odfrankowienie kredytu?

W celu wyliczenia nadpłaconych rat kredytu frankowego, konieczne jest wykonanie harmonogramu spłat kredytu z przyjęciem innych zmiennych. W przygotowanym na nowo zestawieniu konieczne jest uwzględnienie parametrów umowy kredytowej, która została zawarta z bankiem tj. kwoty kredytu wyrażonej w złotówkach, okresu kredytowania oraz oprocentowania, które było stosowane przez bank. W nowym harmonogramie wyliczamy nasze raty od salda wyrażonego w złotówce.

Jak dochodzić odfrankowienia naszego kredytu?

Aby odfrankowić kredyt konieczne jest wystąpienie z takim żądaniem do banku. Jeśli nasze żądanie nie zostanie uwzględnione przez bank, pozostaje wybór drogi sądowej. Postępowanie dotyczące odfrankowienia kredytu jest procesem skomplikowanym i wymagającym precyzyjnej i fachowej wiedzy. Jeśli zastanawiasz się jakie kroki podjąć w celu odfrankowienia kredytu, nie ryzykuj i zwróć się po pomoc do prawnika specjalizującego się w kredytach frankowych!

O tym, jakie argumenty przemawiają za unieważnieniem umowy kredytu indeksowanego dowiesz się w tym wpisie:

Unieważnienie kredytu frankowego – wady i zalety

Podsumowując, nieważność a odfrankowienie zdecydowanie różnią się od siebie. Nieważność powoduje całkowite unicestwienie kredytu, natomiast odfrankowienie oznacza, że umowa będzie trwała na innych warunkach.

Jeśli zamierzasz pozwać bank lub bank wypowiedział Ci umowę kredytu frankowego i złożyć pozew w sądzie – zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 579 220 097 lub przez formularz kontaktowy.

Skontaktuj się z Nami!

%d